28 ژانویه
2019

آرین منش: “نظرسنجی ابزار کارآمد دموکراسی است”

دسته بندی: اخبار و رویدادها

سوال : انگیزه تشکیل و تأسیس مرکز سنجش افکار و مطالعات اجتماعی چه بوده است؟

نظرسنجی در واقع دریافت دیدگاه ها و نظرات مردم پیرامون موضوعات مختلف است، برای نظام های دموکراتیک که خود را خدمتگزار مردم می دانند دریافت بازخورد اقدامات و دریافت نقطه نظرات مردم اهمیت زیادی دارد و از آنجا که تعداد مراکز سنجش افکار در کشور ما هنوز محدود است و لازم است گسترش پیدا کند ما در موسسه آموزش عالی آرمان رضوی درصدد ایجاد چنین مرکزی برآمدیم و مرکز سنجش افکار و مطالعات اجتماعی آرمان با هدف تأمین نیازهای بخش دولتی و غیردولتی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی ایجاد شده است . به طور کلی نظرسنجی ابزار کارآمد دموکراسی و مردمسالاری است و با ارزشهای دینی و کرامت انسانی کاملاً منطبق است.

سوال: قدری در مورد کاربردهای نظرسنجی در حوزه های مختلف توضیح دهید.

نظرسنجی در حوزه های اقتصادی و بازار امکان دریافت نظرات و سلیقه های مردم را در زمینه چگونگی ارائه خدمات و محصولات از سوی تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات فراهم می آورد و در این صورت تولیدکننده تولیدات خود را متناسب با سلیقه مشتری ارائه خواهد کرد و در نتیجه در رقابت با رقبای اقتصادی توفیقات بیشتری به دست خواهد آورد .

در حوزه مسائل اجتماعی طبعاً نظرسنجی نقش مهمی در سیاستگزاری های کلان خواهد داشت ، دریافت نقطه نظرات مردم در خصوص آسیب های اجتماعی ، بررسی وضع موجود برای رسیدن به شرایط مطلوب  می تواند برنامه ریزان و سیاستگزاران را یاری کند .

در حوزه سیاسی و انتخابات سنجش میزان مقبولیت داوطلبین و نمایندگان و منتخبین نظرسنجی می تواند بسیار مفید و کارآمد باشد و باعث صرفه جویی در هزینه ها و امکانات خواهد بود و نیز به خوبی آگاهی لازم را به داوطب ارائه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *