22 ژانویه
2019

نظرسنجی چیست؟

دسته بندی: مقالات

امروزه اغلب مردم با نظرسنجی آشنا نیستند و آنها هم که می دانند چیست، اهمیت اندکی برای آن قائل هستند. بعضی از مردم از نظرسنجی به عنوان یک امر بیهوده و بی فایده یاد می کنند. آنها معتقدند این نظرسنجی ها هیچ گونه تاثیری در تصمیم گیری های مدیران ومسئولان نداشته و دردی از مردم را دوا نمی کنند. برخی از مردم نیز هستند که همواره از پاسخ دادن به سئوالات امتناع ورزیده و یا آنکه با احتیاط، نظرات غیر واقعی خودشان را ابراز می نمایند و این درحالی است که در مراکز ارایه دهنده و یا تولید خدمات، به منظور ارایه هرچه بهتر محصولات و یا خدمات و ایضاً افزایش رضایت مخاطبین ( با شرایط وامکانات موجود تعریف شده ) بررسی، پژوهش وافکارسنجی از نگرش ها و رفتار مشتریان ( داخلی و خارجی )، بسیار مهم و ضروری بوده و اجرای دقیق آن ها می تواند زمینه بهبود سیستم ها کنترل روند تولیدمحصولات، ارایه خدمات بهتر و اخذ تصمیمات مدیریتی را فراهم نماید.

با اجرای مدون روش های نظرسنجی، تحقیق و پژوهش می توان پیش از آنکه مشکلات پیچیده شود و یا نارضایتی ها افزایش یابد، آن ها را مورد شناسایی قرار داد و بدین ترتیب با تدابیر لازم در جهت حل فرایندهای ناقص اجرایی و یا رفع مشکلات و نارضایتی ها کوشید. این نکته را نیز باید در نظر داشت که تحقیق، نیازمند شفافیت و اجتناب از استتارحقیقت است، و با نظرسنجی می توان به برخی نظرات مردم که به دلایلی ابراز نشده اند، دست یافت و قبل از آنکه برخی مسائل ساده و قابل حل در اثر ناآگاهی و سهل انگاری تبدیل به بحران شود، از بروز آن ها جلوگیری و یا در مقابله با آنان برنامه ریزی نمود.

در کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه، به منظور تحقق یافتن اهداف، وضوح و شفافیت فرآیندهای داخلی، استفاده بهینه از موقعیت ها، جلوگیری و پیشگیرانه عمل نمودن به جای اصلاح خطاها، بهبود فعالیت ها و ارتقاء کارآیی در سازمان به جهت بروز عدم انطباق، رضایت کارکنان و مشتریان، صرفه جویی در هزینه و زمان، بهبود مستمر فرایند ها رو به گسترش بوده و نهایتاً اینکه نظرسنجی از دیدگا های مشتریان می تواند تمامی برنامه های پیش گفت را تحت تاثیر قرار داده و یا دگرگون نماید.

در اهمیت انجام نظرسنجی می توان گفت: نظرسنجی ها هرچه قدر هم برای اندازه گیری افکار عمومی منحرف کننده یا کم حاصل باشند از هر وسیله اندازه گیری دیگری که در اختیار داریم بهتر هستند. چرا که تنها در این صورت است که به نظرات مردم که به دلایلی ابراز نشده اند می توان دست یافت. نظرسنجی ها امروزه به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده درپیشرفت و توسعه کشورها و سازمان ها به شمار آمده و رکنی اصلی از دموکراسی محسوب می شود.

واحدهای اجرایی و ارایه دهنده خدمات، مکلف هستند، جهت شفاف سازی فعالیت ها، نسبت به ارایه خدمات مطلوب و شایسته، اقدام نموده و به منظور بررسی میزان رضایتمندی آنان از نحوه ارایه خدمات شامل: نوع خدمات قابل ارائه، مقررات مورد عمل و مراحل انجام کار ، مدت زمان انجام کار ، مدارک مورد نیاز و فرم های مورد عمل، عنوان واحد، محل استقرار ، نام متصدی انجام کار و تعیین اوقات مراجعه، نوع فن آوری مورد استفاده و … نظرسنجی به عمل آورند.

با امید به اینکه اجرای نظرسنجی توسط روابط عمومی در ادارات و سازمان ها امری مفید و مثبت ارزیابی شده و انجام به هنگام آن در جهت ابراز حقایق و کسب دیدگاه های مشتریان زمینه رشد و بالندگی سازمان ها را به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *